Jdi na obsah Jdi na menu
 


Irské tance

5. 9. 2010

         riverdance.jpg                                              

 

 

 

 

 

Softy

Tancují se v měkkých botách, nazývaných ghillies(které jsou dámské. Pánové tančí softové tance v tak zvaných -boy reel shoes-), tancují se zde 4 základní tance.

Při tanci se musí dodržet základní pátá pozice a křížení nohou a vytáčení nohou, tancuje se na špičkách a kolena musí být u sebe. Nejčastěji se zde objevují sólové tance, ale existují i skupinové. V softech je základním krokem promenádní krok.

Hard shoes (step)

Stepuje se v tak zvaných tvrdých botách, stejné jako v softech se dodržuje pátá pozice, křížení a vytáčení nohou, taká se stepuje úplně na špičkách a kolena opět musí být u sebe. Nejčastěji se objevují sólové tance, ze skupinových je to například polka. Ve stepu je základním krokem treble.

 

lord-of-the-dance--3-.jpgnasvih.jpgsoft-dance.jpgstepky-a-softy.jpglord-of-the-dance.jpg

 

Irský tanec se do společenského povědomí dostal zejména díky show Riverdance, jejíž hlavním protagonistou je Američan irského původu Michael Flatley. Tyto show však představují jen jednu z forem irského tance. Irskou taneční kulturu lze přirovnat k bohatému gobelínu protkanému mnoha sólovými a společenskými tanci.

Z hlediska historického vývoje i struktury se dnes všeobecně rozdělují irské tance na stepové, ceilí a setové.

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 34082
Měsíc: 214
Den: 7